Mierzeja Wiślana - jaka jest lokalizacja, co robić, co zwiedzać,

  • location_on Jantar

Mierzeja Wiślana

Mierzeja Wiślana to jedna z dwóch (obok Mierzei Helskiej) dużych mierzei polskiego wybrzeża. Wprawdzie sam półwysep oddzielający Zalew Wiślany od Bałtyku zaczyna się w miejscowości Kąty Rybackie i ciągnie się aż do rosyjskiego miasta Bałtijsk, to de facto mierzeja rozpoczyna się gdzieś w okolicy miasta Gdańsk a całkowita długość mierzei to mniej więcej 95 km. Polska część mierzei rozdzielająca Zalew Wiślany od Morza Bałtyckiego to w przybliżeniu 30 kilometrów - od Kątów Rybackich po Piaski (część Krynicy Morskiej). Leżąca w granicach Obwodu Kaliningradzkiego Cieśnina Piławska to jedyna "przerwa", przez którą można wypłynąć na wody otwartego Morza Bałtyckiego z Zalewu Wiślanego. Mierzeja Wiślana to łańcuch piaszczystych wydm, które zostały obsadzone lasami sosnowymi i mieszanymi. Znajduje się tu kilka rezerwatów przyrody. Krynica Morska to jedyne miasto na półwyspie, z kolei na części stałego lądu położone są inne miejscowości turystyczne mierzei: Jantar, Stegna, Sztutowo, Kąty Rybackie.

Ciekawostki turystyczne Mierzei Wiślanej: REJSY PO ZALEWIE WIŚLANYM 

Zalew ten rozciaga się na wschód od ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej aż po rosyjski Kaliningrad. Jest to idealne miejsce dla wszystkich żeglarzy oraz dla osób, które lubią wodne rejsy. Statki kursują tylko w okresie sezonu letniego. Jest to ciekawa alternatywa na spędzenie wolnego dnia w gronie najbliższych. Wszyscy przez chwilę poczują się jak prawdziwi żeglarze.  

LATARNIA MORSKA W KRYNICY MORSKIEJ 

Na szczyt latarni prowadzi ponad 100 krętych schodów. Warto pokonoać tą przeszkodę, gdyż widoki, które zobaczysz na górze zrekompensują cały wysiłek. Całkowita wysokość latarni to 27 metrów, światło ma zasięg 19 mil morskich. 

Godziny otwarcia:

  • od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 30 września, codziennie: od 10.00 do 14.00 i od 15.00 do 18.00
  • od 1 lipca do 31 sierpnia, codziennie: od 09.00 do 19.00

Cennik:

  • normalny - 7 zł,
  • ulgowy - 5 zł.

MOLO W KRYNICY MORSKIEJ

Molo to znajduję się w centrum miejscowości, od strony Zalewu Wiślanego. To właśnie stąd wypływają statki pasażerskie do Fromborka, Elbląga oraz rejsy wycieczkowe po Zalewie Wiślanym. Jest to miejsce, w które warto wybrać się na krótki spacer. 

BYŁY OBÓZ KONCENTRACYJNY W SZTUTOWIE 

Będąc w okolicy tego miejsca, warto je odwiedzić. Jest to były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. W tym miejscu można wynająć przewodnika, usługa ta jest płatna, jednak warto poszerzyć swoją wiedzę na temat tego miejsca. Odnajdą się tu osoby, które lubią zdobywać wiedzę historyczną. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny. 

Godziny otwarcia:

  • codziennie w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 8.00 – 18.00,
  • codziennie w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 8.00 – 15.00.

KOŚCIÓŁ RYGLOWY W STEGNIE

Jest to idealne miejsce dla osób, które poszukują czegoś innego niż tylko plażowanie. Świątynia została wzniesiona w latach 1681 - 1683 r, na miejscu nieistniejącego, spalonego w pożarze, kościoła gotyckiego. Odnajdą się tu osoby, które lubują się w architekturze. Wyposażenie Kościoła jest barokowe. Warto zwrócić swoją uwagę na ołtarz główny.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jantar.net.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

1894 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 5781 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0