Gdańsk - jaka jest lokalizacja, co robić, co zwiedzać, ciekawe miejsca

 • location_on Gdańsk, ul. undefined

Gdańsk

Gdańsk - miasto portowe nad Morzem Bałtyckim, jedno z miast o najdłuższej historii w naszym kraju, a jednocześnie jedno spośród najbardziej znanych, razem z Warszawą i Krakowem, polskich miast za granicą. To także znaczny ośrodek nauki i kultury, gospodarczy a także węzeł komunikacyjny. Archeolodzy dowodzą, że była tu osada już w VII stuleciu. W X stuleciu dawny władca Państwa Polskiego Mieszko I włączył Gdańsk z okolicą do swego państwa. W 1263 roku Gdańsk otrzymał prawa miejskie. O Pomorze Gdańskie i Gdańsk toczono w przeszłości wiele wojen. W średniowieczu władali nim oprócz Polaków Prusacy, Brandenburczycy, Krzyżacy. Gdańsk zdobyły też wojska Napoleona w 1807 roku - w tamtym czasie również pierwszy raz utworzono Wolne Miasto Gdańsk. Po raz kolejny Gdańsk został Wolnym Miastem w 1920 roku. Sprawa Gdańska była też jednym z pretekstów rozpoczęcia Drugiej Wojny Światowej. To z Gdańska oddał pierwsze strzały okręt Schleswig-Holstein na Westerplatte. W trakcie walk Gdańsk został zrujnowany w 90 procentach. Gdańsk to również miasto historii nowożytnej - to w tym mieście miały miejsce Wydarzenia Grudniowe 1970 roku - strajki w Stoczni Gdańskiej, to tu odbył się znany strajk w stoczni, to tu podpisano 31 sierpnia 1980 r. porozumienie Sierpniowe pomiędzy dotychczasowym rządem i Solidarnością. Gdańsk rozpoznają również kibice piłkarscy - Gdańsk był gospodarzem Euro 2012.

Niemniej jednak współczesny Gdańsk to głównie jeden z największych ośrodków kultury w Polsce. Nie sposób wymienić wszystkich muzeów i zabytków które znajdują się w tym mieście. W Gdańsku odnajdziemy mnóstwo teatrów, filharmonię, operę. Aranżowanych jest tu mnóstwo wydarzeń - przykładowo doroczny Jarmark Dominikański, festiwal All About Freedom lub Festiwal Dobrego Humoru.

Na co warto zwrócić uwagę? OLD TOWN

Stare Miasto to obowiązkowy punkt zwiedzania na mapie Gdańska. Jest to serce tego miasta. To właśnie tutaj można podziwiać wszystkie, cenne zabytki, zbiory w muzeach i zachwycające swym niepowtarzalnym klimatem ulice i kafejki. Do szczęścia w tym miejscu nie potrzeba zbyt wiele, wystarczy zwykły spacer po Gdańsku, to on sprawi, że poczujemy się tu bardzo wyjątkowo. 

WESTERPLATTE

Westerplatte to miejsce pełne historii czasów II Wojny Światowej. Powstały słynny obiekt został utworzony jako symbol wybuchu II Wojny Światowej. Jest to jednak nie tylko miejsce pełne historii. Można tutaj przechadzać się między alejkami, spacerować, po prostu odpocząć. To idealne miejsce dla fanów historii, ale również dla osób, które lubią naturę, ponieważ wokół miejsca rośnie dużo zieleni.

MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ (ul. W. Bartoszewskiego 1, tel. 587 600 960)

Idealne miejsce dla wszystkich, którzy lubią pogłębiać swoją historyczną wiedzę. W Muzeum znajduję się wiele ciekawych ekspozycji, które służą pielęgnowaniu pamięci o ofiarach i bohaterach II wojny światowej. Na zwiedzanie tego miejsca trzeba poświęcić więcej czasu.

Godziny otwarcia:

 • poniedziałek - zamknięte
 • wtorek - niedziela 10:00 - 18:00

Cennik:

 • Bilet normalny - 23 zł
 • Bilet ulgowy - 16 zł
 • Bilet rodzinny - 55 zł
 • Wystawa czasowa - 5 zł
 • Strefa Nowych Technologii - 7 zł
 • Bilet łączony - 25zł/18zł

OLIWA PARK (ul. Opata Jacka Rybińskiego)

Warto wybrać się tutaj na spacer, by podziwiać piękno tego miejsca. Każda pora roku zmienia Park i pokazuję jak cudowna może być natura. W okresie zimowym, na terenie powstaje ekzpozycja iluminacji. Warto zabrać ze sobą aparaty fotograficzne, aby uchwycić piękno Parku na pamiątkę. Wstęp do Parku jest bezpłatny. 

Godziny otwarcia:

 • Maj - Wrzesień: od 05.00 do 23.00,
 • Październik - Kwiecień: od 05.00 do 20.00.

ZOO (ul. Karwienska 3, tel. 58 552 00 41)

ZOO to świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi, ale również dla wszystkich tych, którzy uwielbiają obcowanie ze zwierzętami. W gdańskim ZOO możemy zobaczyć wiele gatunków dzikich, lecz nie tylko, zwierząt. Ta atrakcja to dobra aternatywa na mniej pogodny dzień. 

Godziny otwarcia: 

 • maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień: 9.00 - 19.00

Cennik:

 • maj, czerwiec, wrzesień: Bilet normalny - 30 zł, Bilet ulgowy - 25 zł
 • lipiec, sierpień: Bilet normalny - 35 zł, Bilet ulgowy - 30 zł

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jantar.net.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

402 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 731 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0